Pierwsza Komunia Święta

Normy  diecezjalne

1. Do Pierwszej Komunii Świętej dopuszcza proboszcz parafii.
  2. Dolną granicą wiekową jest ukończony 7 rok życia.
  3. Poniżej ukończonych 14 lat proboszcz parafii dopuszcza kandydata na wniosek jego rodziców bądź innych opiekunów prawnych.
  4. Proboszcz dopuszcza kandydata,  stwierdzając, że spełnia on następujące wymogi:
  • jest ochrzczony (świadectwo chrztu). Gdy nie jest ochrzczony, należy we współpracy z rodziną zorganizować najpierw katechumenalne przygotowanie do przyjęcia Chrztu Świętego,
  • ma rozeznanie, że w Komunii Świętej przyjmuje Ciało Pana Jezusa, a nie opłatek,
  • osobistym aktem wiary uznaje Żywą Obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie,
  • ma osobiste pragnienie przyjmowania Ciała Pańskiego,
  • ma rozeznanie co do istoty grzechów oraz co do cnót chrześcijańskich, a także osobiście pragnie w duchowej współpracy z Panem Bogiem postępować na drodze sakramentalnego pojednania, wyrzekając się swoich grzechów i osiągając chrześcijańskie cnoty,
  • jest wolny od grzechów ciężkich.

Istnieją  dwie formy przystępowania do Pierwszej Komunii Świętej: indywidualna (rodzinna) lub grupowa. Grupowa organizowana jest jeden raz w roku, w terminie wiosennym, zgodnie ze zwyczajem miejscowym w parafii. Zgłoszenia kandydatów do grupowej I Spowiedzi Św. oraz I Komunii Św. winny być dokonane przez rodziców około jednego roku przed, by umożliwić przygotowanie duchowe i liturgiczne zarówno kandydatom, jak też ich rodzinom.

Normy parafialne

1. Rodzice zgłaszają dzieci od kl. II we wrześniu na początku roku szkolnego wypełniając deklaracje. Wcześniej wraz z dziećmi uczestniczą w życiu Kościoła (niedzielna Msza Św.,  katecheza szkolna).
  2. Rodzice zobowiązani są do przedstawienia ks. proboszczowi metryki chrztu dziecka.
  3. Przygotowanie bezpośrednie przebiega  dwubiegunowo :

• w parafii  (Msze Św. inicjacyjne – zawsze w II niedzielę  miesiąca. Po Mszy Św. spotkanie z rodzicami i dziećmi – odpowiedzialny ks. proboszcz),
  • na katechezie w szkole (odpowiedzialna siostra katechetka).

Pierwsza Komunia Święta.

Informujemy rodziców, że miejscem przygotowania i przyjęcia sakramentów świętych jest parafia miejsca zamieszkania a nie szkoła do której uczęszcza dziecko. Rodziców, którzy nie złożyli jeszcze deklaracji zgłaszającej dziecko do I Komunii św. prosimy, aby uczynili to do końca września. Przy zgłoszeniu załączamy odpis aktu chrztu dziecka, jeżeli chrzest był w innej parafii niż nasza.