Pierwsza Komunia Święta

Informujemy rodziców, że miejscem przygotowania i przyjęcia sakramentów świetych jest parafia miejsca zamieszkania a nie szkoła do której dziecko uczęszcza. Istnieją dwie formy przystępowania do Pierwszej Komunii Świętej: indywidualna (rodzinna) lub grupowa. Grupowa organizowana jest raz w roku, w 3 niedzielę maja. Rodzice zgłaszają dziecko w kl. I we wrześniu na początku roku szkolnego wypełniając deklarację. Wraz z dzieckiem uczestniczą w życiu Kościoła - niedzielna Msza św  i nabożeństwa. Rodzice zobowiązani są do przedstawienia ks. proboszczowi świadectwa chrztu dziecka. Przygotowanie bezpośrednie w kl. III przebiega dwubiegunowo: 1/ W parafii Msza św. inicjacyjne oraz spotkania z rodzicami i dziećmi. 2/ Katecheza w szkole.

Do Pierwszej Komunii Świętej dopuszcza proboszcz parafii stwierdzając, że dziecko spełnia następujące wymogi:

1- jest ochrzczone (świadectwo chrztu);

2- ma rozeznanie, że w Komunii Świętej przyjmuje Ciało Pana Jezusa, a nie opłatek;

3- osobistym aktem wiary uznaje Żywą Obecność Pana Jezusa w Najświętszym                         Sakramencie;

4- ma osobiste pragnienie przyjmowania Ciała Pańskiego;

5- ma rozeznanie co do istoty grzechów oraz co do cnót chrześcijańskich.